Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

19.12.2016, 13:15

ОВАЦИИ ЗА БАЛЕТОТ НА МРАЗ "ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО" НА ТЕАТАРОТ ОД САНКТ ПЕТЕРБУРГ

Ледено шоу со најдоброто од Русија

Најдоброто од руската култура - балет, Чајковски и уметничко лизгање, викендов во Скопје ни го донесе Државниот балет на мраз од Санкт Петербург, кој важи за една од скапоценостите на Русија.

Балетот на мраз "Лебедово езеро" четири пати го наполни салонот на Македонската опера и балет, со публика од сите генерации. Најсимпатични беа малите девојчиња - идни балерини, дотерани во лелеави фустанчиња.
Ансамблот, составен од балетски танчари и олимпијци во уметничко лизгање, со грациозните движења, скокови и пируети на лизгалки ја воодушевуваше публиката и постојано добиваше аплаузи на сцена.Не станува збор за целосна поставка на класиката на Чајковски туку кореографијата на Константин Раасадин е приспособена за изведбата на движењата на лизгалки, наместо на шпиц-патики.
На сцената беше поставена бина со мраз, кој го местеше специјализирана екипа од Германија обучена за таа техника со специјални машини.
Во последните 5 години "Лебедово езеро" се изведува на најпознатите сцени во САД, Канада, Холандија, Германија, во Кина, Шпанија, Тајван, Естонија и во во Романија.

(Б.Н.)
Фото: Д.Перковски


Текстот е прочитан 1713 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter