Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.02.2017, 09:55

Вечер посветена на Арсен Дедиќ во Скопје

Во четврток од 19 часот, во Арт-центарот за современа уметност во Скопје, ќе се одржи вечер посветена на Арсен Дедиќ, со Аљоша Симјановски и со Владо Костов.

Арсен Дедиќ беше еден од најпочитуваните пејачи, композитори и поети во поранешна Југославија, најпознат по своите шансони.

Роден е во Шибеник, во 1938 година, а почина во Загреб, каде што живееше долги години, во 2015 година. Негова сопруга е пејачката Габи Новак.


Текстот е прочитан 3763 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter