Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 14:13

Зимската служба на терен

Скопје се чисти од новиот снег

Новите снежни врнежи во Скопје одново им донесоа работа на зимските служби. Екипите на Град Скопје, на градските булевари и улици фрлиле 50 тони сол, а на критичните точки го расчистуваат снегот со механизација.

Според информациите од Градот, во расчистувањето на тротоарите и на јавните површини ангажирани се 100 работници и механизација од ЈП "Комунална хигиена", работници и механизација од ЈП "Паркови и зеленило", како и работници од ЈП "Водовод и канализација", кои работат на чистење на сливниците.
Екипите на Општина Центар, заедно со зимската служба, на коловозите и на тротоарите фрлиле 55 тони сол. Како што се наведува во соопштението на Општина Центар, на улиците оперираат четири специјални возила - камиони, соларки со нож и соларка за чистење снег, додека на приоритетните места се вклучува и специјална машина за рачно чистење на голомразните површини.Екипи на кризниот штаб на Општината Ѓорче Петров и сезонските работници работеа на расчистување на снегот од сервисните улици, приодите кон автобуските станици, пешачки патеки, паркинзите и тротоарите, соопштија од Општината.
"Мобилните екипи, перманентно интервенираат на терен и реагираат во зависност од интензитетот на снежните врнежи, а се преземаа и активности за расчистување на снегот во руралните делови од општината, на патот кон селото Кучково и манастирот "Свети Ѓоргија", и кон селото Никиштане", се наведува во соопштението.
Од општините и од Град Скопје апелираат до скопјани да го расчистат снегот пред своите дворови и влезовите на станбените згради, и со тоа да овозможат проодност и непречен пристап до објектите.


Текстот е прочитан 2250 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter