Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.07.2016, 13:01

Техно мода

Чудесен топломер

Медицинско-технолошката компанија „Витингс“ претстави топломер, кој користи не инванзивни методи при мерење на детска температура.

За разлика од традиционалните топломери, со овој е доволно само да се поминете преку челото и веќе може да се прочита температурата, дури и ако е оддалечен и до еден сантиметар од кожата.
Топломерот има облик на дебел молив, а работи со 16 инфрацрвени сензори за брзо мерење на најтоплите подрачја. Иако може да се користи за луѓе на која било возраст, пред се е наменет за бебиња и за деца, кај кои температурата претходно се мереше ректално.
Читањето на температурата се постигнува преку алгоритми кои ја земаат предвид температурата на околината и топлината на кожата. По мерењето топломерот вибрира за да ги предупреди корисниците дека читањето е завршено.
Топломерот праќа повратни информации во вид на боја - зелена за нормална, портокалова за зголемена, а црвена за висока температура.
Исто така користи и Ви-Фи за поврзување со апликацијата која ги следи температурите и праќа потсетници на смартфони.


Текстот е прочитан 1630 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter