Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.08.2016, 14:08

Мое дете

Развој на сетилото за вид кај бебињата

Во текот на првите неколку месеци видното поле на секое бебе е ограничено, подоцна детето може да ги набљудува активностите во околината, но по неколу години тоа може јасно да ја види околината.

Бебето не гледа јасно пред да наполни една година, но видот на кај децата целосно се развива во периодот од третата до петтата година.
Бебето прво може да ја детектира светлината и движењата односно да гледа лица и големи облици. До крајот на првиот месец, бебето може да воспостави контакт со очите и да се фокусира на објекти оддалечени 12 сантиметри.
Боите почнува да ги разликува на три месеци, а на четири месеци може да се фокусира на помали објекти.
Ако бебето има четири месеци и не ги следи објектите со очите или има проблем со движење на очите треба да се побара лекарска помош. Лекарот ќе утврди дали бебето има проблеми со видот или кај него подоцна се развива сетилото за вид.


Текстот е прочитан 1426 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter