Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.08.2016, 14:08

Мое дете

Развој на сетилото за вид кај бебињата

Во текот на првите неколку месеци видното поле на секое бебе е ограничено, подоцна детето може да ги набљудува активностите во околината, но по неколу години тоа може јасно да ја види околината.

Бебето не гледа јасно пред да наполни една година, но видот на кај децата целосно се развива во периодот од третата до петтата година.
Бебето прво може да ја детектира светлината и движењата односно да гледа лица и големи облици. До крајот на првиот месец, бебето може да воспостави контакт со очите и да се фокусира на објекти оддалечени 12 сантиметри.
Боите почнува да ги разликува на три месеци, а на четири месеци може да се фокусира на помали објекти.
Ако бебето има четири месеци и не ги следи објектите со очите или има проблем со движење на очите треба да се побара лекарска помош. Лекарот ќе утврди дали бебето има проблеми со видот или кај него подоцна се развива сетилото за вид.


Текстот е прочитан 1058 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter