Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.01.2017, 13:23

ФИЛМСКИ РОБОТ ВО СЛУЖБА НА ЈУЖНОКОРЕЈСКАТА ВОЈСКА

Трансформери ќе ги чуваат границите на Јужна Кореја

ЈУЖНА КОРЕЈА - Виталиј Булгаров, дизајнер на роботот Метод 2, кој често соработува со авторите на холивудските филмови, како што се "Трансформери" и "Аватар", неодамна креираше роботско чудовиште од 1,5 тони, во соработка со јужнокорејската компанија "Ханкук мира технолоџи".

Во реализирањето на проектот учествуваа 30-мина инженери, кои тврдат дека роботот на две нозе ќе им помага на луѓето во опасните зони. Неофицијално, тие опасни зони првенствено се границите на Јужна Кореја, особено онаа кон нејзиниот северен сосед.
Директорот на компанијата Јанг Џин Хо вели дека во проектот "Метод 2" од 2014 година се вложени околу 190.000 евра, ама дека заинтересираните ќе мораат да почекаат уште малку пред тој да биде пуштен во продажба.
Роботот, кој ќе чини 7,9 милиони долари, е поврзан со струјни кабли и е прицврстен за челична конструкција. Ако сè се одвива според планот, тој ќе биде пуштен во продажба до крајот на 2017 година, а уште сега има заинтересирани купувачи од областа на градежништвото, индустријата и на шоу-бизнисот.


Текстот е прочитан 962 пати.
#
Полицајците во Дубаи возат најбрзи коли на светот
Во Австралија пронајден најголемиот отпечаток од диносаурус
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter