Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.12.2016, 13:14

Почина највалканиот човек во Европа

ЧЕШКА - Чешкиот бездомник Лудвик Долежал, познат како највалканиот човек во Европа, почина во напуштена куќа на една фарма каде што живеел во последните неколку дена, пишува "Сан".

Шеесет годишниот бездомник страдал од необично психолошко нарушување поради кое палел се што би му дошло под рака па спиел во пепелта којашто ја триел во својата кожа. Ги палел гумите па дури и своите лични работи поради што, на кра,ј и останал без се што "поседувал".
Живеел од социјална помош, но и тоа било залудно бидејќи ги палел и парите. Пожарникарите често морале да интервенираат поради оганот што го палел, но тој никогаш никого не повредил со палењето.
Градоначалникот на малото место во коешто живеел се грижел за него на начин што секој ден му праќал корпа полна со храна која ја собирал во локалната продавница. Кога едно утро не дошол по својата храна, жителите сфатиле дека нешто не е во ред и повикале помош.


Текстот е прочитан 1368 пати.
#
Полицајците во Дубаи возат најбрзи коли на светот
Во Австралија пронајден најголемиот отпечаток од диносаурус
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter