Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.10.2016, 13:59

Техно мода

Гугл снима се што зборуватe

Ако сте користеле гласовно пребарување на мобилниот телефон со Андроид или во пребарувачот на Гугл, важно е да знаете како функционира таа опција.

Гугл брзо ги препознава зборовите и изрази и вашите прашања ги формулира на правилна текстовна фраза, но тоа што не го знаете е дека алатката ги зачувува сите гласовни пребарувања, кои сте ги направиле.
Ако одите на страницата https://myactivity.google.com/ и се логирате на вашиот Гугл, ќе можете да ги видите и преслушате сите ваши досегашни гласовни пребарувања.
Ако сакате да ги избришете кликнете на трите вертикално поставени точки и одберете ја опцијата избриши. Ако не сакате вашите пребарувања да се снимаат, немојте да користите гласовно пребарување.
Иако од Гугл не ги објаснија причините на снимањето, најверојатно тоа го прават за да развијат систем на гласовно пребарување.


Текстот е прочитан 775 пати.
#
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат
„Гугл“ конечно го менува Адоуб Флеш Плеер во Хром

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter