Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:40

КРАТКИОТ ФИЛМ "КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО" СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО КОЛОРАДО

Новиот краток филм на Манчевски премиерно во Аспен

"Крајот на времето", нов експериментален краток филм на режисерот Милчо Манчевски, кубанско-американска копродукција, ќе има светска премиера во официјалната селекција за награди на филмскиот фестивал "Аспен шортфест 2017" во САД, објавија организаторите.

"Крајот на времето" е опишан како експериментален филм "за оној хипнотизирачки миг во еден обичен, скромен вторник кога човек сфаќа дека времето запрело и светот е вшмукан во една единствена насмевка".
"Филмот може комотно да се претстави во музеј или во галерија наместо во киносала. Во него продолжувам да ја истражувам крстосницата каде што вистината и прикаската се вкрстуваат, се преклопуваат и се судираат; овој пат на минималистички начин", вели Манчевски.
Филмот е снимен во Сан Антонио де лос Бањос на Куба, а постпродукцијата - во Њујорк и во Македонија. Ова е една од првите американско-кубански копродукции, која започна пред неодамнешното затоплување на односите меѓу двете земји.
Директор на фотографија е Ален Лопез Мартинез, монтажер Кристина Поженел, автор на музиката и тонскиот дизајн - Игор Василев-Новоградска, визуелните ефекти се на Мишо Ристов и на Рекс, а колор грејдингот на Мајкл Двас.
"Аспен" во Колорадо се смета за еден од најреномираните фестивали на краткометражен филм во светот кои се квалификуваат за наградата Оскар. Фестивалот се одржува од 4 до 9 април. (К.Р.)


Текстот е прочитан 436 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter