Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2016, 13:13

Уапсена 86-годишната Дорис Пејн, најстариот крадец на накит во светот

САД - Дорис Пејн (86), најверојатно е најстариот крадец на накит во светот. Таа била уапсена во вторникот вечерта во близина на Атланта, додека се обидувала да украде ѓердан вреден 2.000 долари.

Пејн го ставила ѓерданот во задниот џеб на панталоните и се обидела да си замине од продавницата, но била пресретната од чуварите.
Од неа продавниците на накит стравуваат уште од 1970 година, а толку многу е позната што во 2013 година за неа е снимен и документарен филм.
Полицијата верува дека во својата кариера користела најмалку 22 адреси и дека за многу грабежи воопшто не одговарала, затоа што е многу вешта во крадење по продавниците, па е многу тешко да биде откриена.
- Јас не одредувам што ќе се случи кога ќе влезам во продавница, тоа го одредуваат луѓето кои работат во неа. Јас не велам дека сакам да видам нешто што чини 10.000 долари, тие само одлучуваат тоа да го покажат врз основа на мојот изглед и начин на кој се преставувам самата себе, рече еднаш таа.


Текстот е прочитан 1197 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter