Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.05.2014, 11:12

Миленици

Инфективен перитонитис кај мачките

Предизвикувачот на оваа болест е коронавирус. Повеќето видови на овој вирус се авирулентни, што значи дека не предизвикуваат болест.

Мачките инфицирани со мачешкиот корона вирус не покажуваат никакви симптоми во иницијалната фаза на инфекцијата. Кај мал процент од инфицираните мачки (5-10 проценти) се јавува мутација на вирусот или отстапување во имунолош киот одговор и инфекцијата прогресира со клиничка манифестација. Со помош на антителата што треба да ја штитат мачката, белите крвни зрнца се инфицираат со вирусот и потоа го транспортираат низ целиот организам. Кога ќе развие мачката клиничка слика на инфективен перитонит, независно од тоа дали е афектиран еден или повеќе системи, прогресира. Секоја мачка што е носител на корона вирус потенцијално е ризична за развој на оваа болест. Мачките со слаб имунитет, малите мачиња, мачките болни од други болести, како и старите мачки, се поизложени на оваа болест.Мачките што се изложени на овој вирус обично не покажуваат карактеристични симптоми. Едни може да покажуваат благи симптоми на кивање, насолзени очи и назален исцедок, додека кај други се развиваат цревни симптоми, како блага дијареја. Само мал процент мачки изложени на овој вирус развиваат болест, а тоа може да се јави по неколку недели, месеци, па дури и години по изложеноста. Општо земено, кај мачките првин се јавуваат општи симптоми, како губење на апетитот, губење на тежината, депресија, грубо крзно и покачување на телесната температура. Болеста се развива во две форми: влажна и сува. Влажната форма е карактеристич на со акумулација на течности во абдоменот или, поретко, во белите дробови. Во почетокот на болеста, мачките можат да покажат симптоми на сува форма, која се карактеризира со анемија и со висока температура. За жал, не постои лек или ефикасен третман за оваа болест. Терапијата се состои со симптоматска поддршка на организмот.


Текстот е прочитан 3530 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter