Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.03.2017, 14:57

ВО ВИТЛЕЕМ, СПРОТИ ЅИДОТ ШТО ГИ ДЕЛИ ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНА

Банкси отвори хотел "Најгрдиот поглед во светот"

ИЗРАЕЛ (Гардијан )- "Најгрдиот поглед во светот" е името на хотелот кој во Витлеем го отвори мистериозниот графити уметник и политички активист Банкси.

Хотелот се вика "Ворлд оф" што е игра со зборови и асоцијација на синџирот луксузни хотели Валдорф, а се наоѓа веднаш до ѕидот кој ги дели палестинските територии од Израел. Отворањето е најавено за 20 март.
Банкси во соопштението до медиумите вели дека од прозорците на вкупно десетте соби, низ кои минува сонце само 25 минути дневно, посетителите ќе ја сведочат најгрдата панорама на светот - еден долг и сив ѕид. Но тоа е и поентата на овој објект кој, истовремено, е музеј, галерија, протест и хотел спакувани во едно, со повеќе симболички пораки: да се пародизира индустријата на туризмот, да се актуализира и коментира вечното израелско-палестинско прашање и да се понуди алтернативно хотелско искуство.
Во претседателскиот апартман водата извира од чешма во форма на куршум, најевтините соби, кои чинат 30 долари за ноќ, се украсени со часовници на кои има нацртано стаорци, а креветите се од армиски бараки, над масите во ресторанот е закачена инсталација, на која има нацртано јагне како лежи покрај крволочен тигар, а собите се украсени со мурали со политички пораки.
Уметникот, кој е познат по тоа што со години успева да го скрие својот идентитет, првпат го посетил Витлеем пред една деценија, оставајќи серија слики на ѕидот, кои станаа, сами по себе, туристичка дестинација.


Текстот е прочитан 2560 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter