Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 13:35

КРАЛИЦАТА ГО НАГРАДИ СВЕТСКИОТ РЕКЕТ БРОЈ ЕДЕН

Енди Мареј стана сер на само 29 години

2016 дефинитивно е најдобрата година во животот на Енди Мареј откако за крај ја доби и витешката титула.

Само неколку недели откако изјави дека сè уште е премлад за вакво признание, кралицата Елизабета Втора му ја додели титулата сер, заедно со неколку други британски спортски ѕвезди, како атлетичарите Мо Фарах и Џесика Енис-Хил. Светскиот рекет број еден стана сер на само 29 години, најмлад во историјата.
- Се разбира дека сум среќен што титулата сер ќе стои пред моето име, иако ќе ми треба време да се навикнам на тоа. Сепак, јас сè уште се чувствувам како Енди Мареј, тоа ме прави нормален - изјави Мареј, кој ја дозна убавата вест на егзибицискиот турнир во Абу Дабу.
Тој, исто така, е првиот сер меѓу тенисерите и тоа е само круна на годината, која за него беше суперуспешна и на приватен и на професионален план. Прво стана татко, а потоа ги освои Вимблдон и златото на Олимписките игри во Рио, што беше вовед во искачувањето на првото место на АТП-листата, кое беше потврдено со триумфот на завршниот Мастерс во Лондон.


Текстот е прочитан 360 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter