Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 13:13

Време е за готвење

Ванилин куп

Потребно:

1 ќесичка пудинг од ванила
200 мл слатка павлака
400 мл млеко
3 лажици шеќер
100 г исцедени кајсии од компот
1 ванилин шеќер
3 лажици пржени и исечкани лешници

Приготвување: измешајте го млекото и слатката павлака, па ставете ги да се варат. Прашокот за пудинг измешајте го со шеќерот и две-три лажици ладно млеко. Вареното млеко заедно со павлаката извадете го од ринглата, додадете го постојано мешајќи прашокот за пудинг и сето тоа варете го една-две минути. Пред крај на варењето, во пудингот измешајте ги пржените и сечканите лешници. Половинките од кајсиите распоредете ги на дното од чашите, а врз нив прелијте го пудингот. Откако пудингот ќе се излади, украсете го со изматена слатка павлака или со шлаг.


Текстот е прочитан 3640 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter