Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.07.2016, 13:24

Техно мода

СвагБот - робот кој ќе им помага на фармерите

Професорот по роботика на Универзитетот во Сиднеј, Салах Сукариех е раковосител во проектот "СвагБот", чија задача е да развие робот кој ќе се користи на фармите.

Роботот СвагБот може да се движи по секакви терени, а тестиран е на фарма во Австралија. Се покажал исклучително корисен на фарма за чување на стока, а во иднина може да се користи и за берби, чување на животни и друго.
Целта е СвагБот да биде евтин и моќен робот, кој може да функционира на голем простор и да се движи по различни терени. Во следните две години научниците ќе се обидат да направат робот кој ќе биде по автономен, така што ќе може да им пружи голема помош на фармерите.
Роботот се полни со батерија, а има погон на сите четири тркала. Неговата максимална брзина е од 15 до 20 километри на час.
Во тек на изведување на тестот стоката била исплашена од СвагБот.
- Стоката се исплаши и почна да бега, но ние тоа го очекувавме. Токму тоа ќе го искористиме за контрола и следење на стоката од далечина, изјави Сукариех.
Трошоците за производство на роботот не се уште објавени, а на пазарот може да чини околу 22.800 долари.
Во Австралија се развиваат и роботите Лејдибрд и Џеј3Клуб. Лејдибрд служи за отстранување на плевел и жнеење, а Џеј3Клуб е дрон за откривање на плевел.


Текстот е прочитан 1412 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter