Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.01.2017, 13:30

КОРУНОВСКИ И ВАСКОВ СО ЗАЕДНИЧКА ИЗЛОЖБА ВО ВЕЛЕС

Слики и скулптури во еден проект

Во Ликовниот салон во Велес поставена е заедничката изложба на дела од скулпторот Ангел Коруновски и од сликарот Глигор Васков

Насловена е "Рефлексии на херметичноста", а авторите се претставуваат со 50-ина дела, преку едно оригинално, експериментално творештво. 
"Скулптурите на Ангел Коруновски и платната на Глигор Васков се генеза, сублимација на денешното време, конекција, флуид во мислата и интелектуалното, а различни во подрачјата на уметноста. Нивното десетгодишното дружење, размисли, набљудување, илузии, сомнежи, визии вродија со овој проект. Претставени се апстрактни претстави, преку строга геометриска знаковност и поредок, мултиплицирани структурни композиции", ја образложи изложбата промоторот Елица Николова, директор на Велешкиот народен музеј. Ова е проект кој Коруновски и Васков го работат десетина години наназад.
"Се пронајдовме случајно на некоја изложба пред 12-ина години, со слична естетика. Како автори имаме ист осет за убаво, сличен принцип на работа на делата. Се надевам дека проектот ќе трае долги години, ќе обработува тематика на чиста естетика. Мислам дека сме препознатливи по создадените дела. Работиме на апликација на нашите емоции", рече Коруновски. На тоа Васков додава оти нивниот концепт се базира на минимализам во делата, кои излегуваат од нивните емоции и нивниот внатрешен свет.
Изложбата ќе биде поставена до крајот на јануари.
(П.П.)


Текстот е прочитан 362 пати.
#
Детско срце во тело на чудовиште
МКЦ доби "АПоТЕКА" за 45. роденден
Каде и како се школувале децата бегалци
МКЦ го слави 45. роденден
Музичарите со солзи и празен пулт го испратија маестро Ѓумар
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter