Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.01.2017, 11:51

АВИОНИ

Лани летале 3.7 милијарди луѓе

Глобалниот авиосообраќај во лани пораснал, благодарение на нискобуџетските компании, соопшти Меѓународната организација за цивилно воздухопловство (ИЦАО).

Според податоците на оваа меѓународна организација, лани 3,7 милијарди луѓе патувале со авиони, што е шест отсто повеќе отколку во 2015 година.
Најголем раст има во Азија од 8 отсто, на Блискиот Исток растот изнесува 11,2 отсто, Латинска Америка 6,5 отсто, и во Африка 5,7 отсто, додека темпото на раст е пониско во Европа каде што има пораст од 4,3 отсто и Северна Америка со раст од 3,5 отсто.
Нискотарифните авиокомпании осигурале 28 отсто од светскиот превоз и прв пат надминале милијарда патници.
Нискобуџетските авиокомпании превезле третина од патниците во Европа, во Азија 31 отсто, а во Северна Америка 25 отсто.


Текстот е прочитан 887 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter