Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.12.2016, 14:44

ДИЕТА И ФИТНЕС

Со храна во борба против мастите (2)

Путер од кикиритки

Ова е уште еден извор на мононезаситени масти што може да помогне со согорување на масти. Интересно е дека многу производители прават путер од кикиритки со намалена масленост. Секако, тие ги заменуваат овие здрави мононезаситени масти со јаглехидрати, односно со шеќер. Избегнувајте ги овие и држете се до природен путер од кикиритки што не ви додава од оние масти кои сакате да ги избегнете - трансмасти.

Јајца

Јајцата се класифицираат како храна што гради мускули. Па како е можно да бидат и храна што согорува масти? Истражувањата покажуваат дека оние кои го започнуваат денот со јајца не само што јадат помалку калории во текот на денот, туку и согоруваат значително многу повеќе телесни масти.


Текстот е прочитан 9166 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter