Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:46

КОНЗЕРВИРАНО ОРУЖЈЕ ПРЕТСТАВЕНО ВО ВЕЛЕШКИОТ МУЗЕЈ

Изложени пушки од царска Русија и турски сабји

Ретки примероци на пушки произведени пред речиси два века, но и револвери, сабји, јатагани се изложени во велешкиот Народен музеј.

Станува збор за предмети од колекцијата на Музејот што изминативе години не биле изложени, ниту конзервирани.
Конзервацијата на екипата од Музејот на Македонија траеше повеќе месеци, а беа опфатени 30-ина предмети со кои располага оваа културна институција, оружје и војничка опрема.
"Повеќето ги изложивме, а дел оставивме, бидејќи се дел од ист производител, иста марка, само броевите се различни. Металното оружје што е изложено е од средината на 19 век, па до предмети употребувани во двете светски војни", вели Марин Клифов, виш кустос во велешкиот Музеј.Поставката содржи примероци на оружје од Императорскиот тулски завод во Русија, голем и значен светски производител на оружје во светот, кој е основан во 1712 година, а работи и денес.
Најстарата пушка е од царска Русија, од 1839, има и руска еднометна пушка од 1880 година, потоа пушка "стаер малихер М 95" од австриско производство.
Во витрините се најдоа и сабја јатаган од турско време, потоа турска офицерска сабја, производство на прочуениот германски концерн "Солинген".
(П.П.)


Текстот е прочитан 371 пати.
#
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Замина голем човек, пријател и музичар
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Игра францускиот филм сниман на обиколницата

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter