Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.12.2016, 13:12

Руските деца им испратија 45 тони новогодишни подароци на децата од Сирија

РУСИЈА - Руски ученици им испратија на своите врсници од Сирија 45 тони подароци за Нова Година, соопшти руското Министерство за одбрана.

- Ученици од Курската и Вологодската област собраа за своите сириски врсници, во рамки на акцијата "Децата од Русија - за децата на Сирија", над илјада пакети со подароци, во кои освен традиционални изработки, картички и канцелариски предмети, имаше и сувенири, карактеристични за соодветните региони, истакна Министерството.
Во кампањата се вклучија ученици од Москва и други делови на Русија. Иницијатори на акцијата беа членови на движењето "Јунармија" од Тулската област.
Подароците се пренесени на аеродромот "Чкаловскиј", од каде беа транспортирани со воен авион до руската база "Хмејмим" во Сирија.


Текстот е прочитан 476 пати.
#
Папата е опкружен со свештеници кои го прикриваат најстрашниот смртен грев
"Педесет нијанси потемно" тера на неверство
Кинезите сакаат кунг-фу колку што Американците сакаат хамбургери
Спиењето со чорапи е потсвесно барање заштита
Почнува потрага за тајната соба на Тутанкамон
Да се казни советничката на Трамп оти рекламираше чевли од Иванка
Ги посети сите земји во светот за 18 месеци
Венеција под Јадран, Лондон само на разгледници
Тајните сигнали на кралицата Елизабета за спас од здодевни разговори
Парите и го уништиле животот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter