Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 13:35

ВАНДАЛСКИ ЧИН ВРЗ СПОМЕНОТ НА АРГЕНТИНСКИОТ ФУДБАЛЕР

Искршена статуата на Меси во Буенос Аирес

Статуата на Лео Меси во Буенос Аирес стана жртва на вандали кои ја искршија на два дела оставајќи ги само нозете и топката.

Бронзениот споменик на ѕвездата на Барселона остана без главата, телото и рамењата кои се тотално уништени.
Добра вест е што општината во Буенос Аирес се ангажираше во случајот и вети дека во најскоро време статуата ќе биде реставрирана.
Уметничкото дел;о беше поставено минатото лето во рамките на кампањата која го повикуваше најдобриот фудбалер на Аргентина да се врати во националниот тим. Лео Меси се откажа од репрезентативниот дрес после загубеното финале на Копа Америка во Чиле.
Во паркот "Костанера Сур" статуата на Меси им прави друштво на уште неколку уметнички творби кои величат аргентински легенди како бившиот пилот во Формула 1, Хуан Мануел Фанџо, кошаркарот Емануел Џинобили и тенисерката Габриела Сабатини.


Текстот е прочитан 466 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter