Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.04.2014, 11:49

Миленици

Стафилококни инфекции на кожата кај кучињата

Стафилококите се најчестите микроорганизми кои се наоѓаат при бактериски инфекции на кожата.

Во раната фаза се забележува јадеж по телото и жолтеникави акни. Како што напредува процесот, се забележуваат суви лушпести делови, на кои паѓаат влакната, и непријатен мирис. Вакви подрачја можат да се појават секаде на кожата, но најизразени се на трупот. Брадата, исто така, е дел кој почесто е афектиран. Оваа состојба на брадата претставува длабока бактериска инфекција. Дебелите кучиња и расите како мопс, англиски булдог, пекинезер и др. често се подложни на гнојни инфекции на кожата на подрачјата на брчките од лицето и усните. Други делови каде што може да се јави оваа инфекција се местата меѓу прстите и здебелените места на лактите. Дијагнозата се поставува врз основа на анамнезата, изгледот и локацијата на промените.Во некои случаи е неопходна детерминација на бактеријата и спроведување тестови за чувствителност на бактериите кон определени антибиотици. Многу често бактериските инфекции се секундарно заболување кај кучињата и се резултат на паразитарни, алергиски и хормонални нарушувања или, пак, абнормалности на имунолош киот систем. Во случај на обновување на болеста, неопходно е да се направат тестови на крвта, алергиски тестови и биопсија на кожата за да се комплетира дијагнозата. Иницијалниот третман бара локално третирање на раните, капење на кучето со антибиотски шампони и орална употреба на антибиотици во траење од три до четири недели. Понекогаш преврската на раните и употребата на викторијанска јака се неопходни за заштита на кучето од самоповредување. Во некои случаи кога и повторените тестови не го откриваат основниот причинител, се употребуваат специјални стафилококни вакцини како алтернатива за долготрајно антибиотско лекување.


Текстот е прочитан 3782 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
26 ден протести-нема Тиранска влада
26 ден по ред илјадници граѓани маршираат низ улиците во Скопје. Вечерва н...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter