Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2014, 12:40

Миленици

Најчести бактериски инфекции кај аквариумските риби

Бактериите се присутни насекаде како во земјата така и во водата. Оние што не се патогени во аквариумот претставуваат биолошки филтер.

Тие се разложуваат на амонијак и нитрати и на тој начин се отстрануваат од водата. Патогените бактерии можат да им наштетат на аквариумските риби кога се под кој било стрес, повредени или ако патат од некои други болести. Овие бактерии ја користат предноста на веќе компромитираниот имун систем на аквариумската рипка, се размножуваат и предизвикуваат разни заболувања. Начинот за да се справиме со болестите предизвикани од нив е раната детекција. Секако, превенцијата со внимателно внесување на нови риби, храна и вода го исклучуваат стресот и го одржуваат здравјето на рибите во аквариумот. Гнилеж на перка е заболување кое започнува со црвени ленти на перките и абнормално просветлување на работ на перката. Во понатамошната фаза се јавува гниење на мембраните на перките и нивните рабови. Ова може да доведе до целосно гниење на перките и да се прошири по телото и да доведе до смрт.Причинители се псеудомони и аеромони бактерии. Овие бактерии можат да се најдат во аквариумската вода, но не предизвикуваат проблеми кај здрави единки. Третманот вклучува капење во солени раствори и топикални третмани со генцијана виолет. Неопходна е комплетна дезинфекција на опремата и приборот. Туберкулозата кај рибите се манифестира со губење апетит, бледи обојувања на телото со чиреви по него. Причинител е микобактериум туберкулозис. Со оглед на потенцијална опасност како извор на зараза кај луѓето не се спроведуваат медицински третмани. Гниење на устаАкутната форма се јавува како ненадејна смрт која се дијагностицира постмортално. Хроничната форма започува со мала бела до сива промена на главата, перките и жабрите. Кај напредна форма од устата се шири на внатрешните органи. Во подоцнежните фази наликува на габични инфекции. Третман со антибиотици.


Текстот е прочитан 2407 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter