Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.11.2016, 14:50

Време е за готвење

Тиквички полнети со ориз

Потребно:

6 тиквички
150 г ориз
магдонос
сол
3 лажици рендан пармезан

За сосот:
1 ќесичка готов болоњез сос

Приготвување: исечете ги тиквичките на парчиња долги 6 см, издлабете ги и кратко проварете ги во малку вода, па исцедете ги. Потоа полнете ги со смесата од варен ориз измешана со ситно сечканиот магдонос и со пармезанот. Наредете ги во сад, прелијте ги со готовиот болоњез сос подготвен според упатството и варете го сето тоа (кратко време) додека не омекнат тиквичките.


Текстот е прочитан 3719 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter