Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.10.2016, 13:07

Техно мода

Фејсбук ја блокираше Геофидија

Откако се прошири информацијата дека американската полиција ја користи "Геофидија" за следење на демонстрантите во Фергусон, Мисури и Балтимор, Фејсбук реши да ја укине таа опција на својата социјална мрежа, јави порталот "Верџ".

По ова, и компаниите како што се Инстаграм, Твитер, кои ја користат таа услуга, постапија слично. Тој податок за тесна соработка меѓу компаниите и власта, исто така, предизвика незадоволство кaj голем број корисници, поради можноста на злоупотреба на личните податоци.
- Една од најголемите компании во областа на социјалните мрежи, неодамна ја користеше "Геофидија" во својот Центар за глобални безбедносни операции, со цел лоцирање на провалник кој упаднал во канцеларијата на извршниот директор. Провалникот поставувал фотографија од канцеларијата на социјалните мрежи преку својот смартфон. Безбедносниот тим ја забележа објавата и стигна во канцеларијата неколку минути подоцна, образложија на свој блог тројца поранешни вработени во Фејсбук.
Двајца поранешни вработени во "Геофидија" пак, ги потврдија тие пишувања и дополнија дека се работи за Марк Цукерберг. Од компанијата, исто така, ги потврдија овие наводи.
Сепак, по аферата со демонстрантите, Фејсбук веднаш го прекина пристапот до "Геофидија".


Текстот е прочитан 1184 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter