Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.02.2017, 09:13

ДВОДНЕВЕН ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН СИМПОЗИУМ НА ЕСРА

Театарџии од светот за хамлетовската дилема

Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска филмска, театарска и танцова академија - Скопје, организатор е на интернационалниот симпозиум насловен "Хамлет и Европа - да се биде или не!", кој ќе започне денес во 12 часот, на ЕСРА.

Дводневниот симпозиумот свечено ќе започне со настапот на претседателот на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите, Жан-Патрик Конрад, професор на Ројал колеџ од Лондон. Свое обраќање ќе има и директорот на Националниот театар од Букурешт, познатиот романски режисер и актер Јон Карамитру, како и ректорот на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Јордан Плевнеш, на тема "Хамлет и Македонија - да се биде или не!"
Гостите ќе ги поздрави и професорот Мето Јовановски, кој го играше Хамлет во Драмски театар, во 1977 година, а ќе се претстават и сите македонски Хамлети, почнувајќи од Ацо Стефановски, преку Сефедин Нуредини, па сè до Дејан Лилиќ, преку фотопроекција на професорот Роберт Јанкулоски, илустрирана со сонгот на Горан Трајковски "Хамлет на светот убавина".Утре, македонските Хамлети ќе одржат работилница на која ќе биде претставена и магистерската теза на Валентино Светозарев, "Шекспир засекогаш".
Специјални гости на настанот ќе бидат балканските автори Градимир Гојер, Владислав Бајац, Алек Попов, Башким Шеху, Анастасис Вистонитис и Александар Прокопиев, кои под претседателство на Јон Карамитру ќе ја одражат конститутивната седница на новата Балканска академија со седиште во Букурешт, нова институција на балканските духовни мостови во европските интеграции. (М.За.)


Текстот е прочитан 1088 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter