Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:40

ДАВОР СТОЈАНОВСКИ Е ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА "РОМАН НА ГОДИНАТА" НА "УТРИНСКИ ВЕСНИК"

Победи антихеројот Јаков од зачмаеното Скопје

Триесетгодишниот писател Давор Стојановски е 18-тиот добитник на престижната книжевна награда "Роман на годината" на "Утрински весник" за делото "Собирачи на пепел" од издавачот "Или-или".

"Стојановски одлично владее со приказната, тој е ненаметлив и непретенциозен во пишувањето, а структурата на неговиот текст е цврста, што придонесува романот да биде и содржински и композициски убедлив", истакна минатогодишниот лауреат Петар Андоновски на вчерашниот прес.
Катерина Богоева го претстави Стојановски како писател, поет, преведувач и музичар, кој две години живее на југот во Австрија. Магистрирал на Филолошкиот факултет "Блаже Конески", а делата му се застапени во домашни и во странски антологии. Неговиот деби-роман "Ненасловена месечева соната" бил во потесниот круг за наградата "Роман на годината" за 2013 година.
Стојановски рече дека главен лик во романот е Јаков, а рамката на дејството е дека тој првпат во животот треба да присуствува на погреб.
Ненад Стевовиќ од "Или -или" истакна оти се посебно горди што по трет пат ја добиваат високата награда, по "11 жени" на Снежана Младеновска - Анѓелков и "Телото во кое треба да се живее" на Петар Андоновски.
Годинава во потесниот круг за наградата влегоа и романите на Ана Стојаноска "Јас и Лин, отпосле" од "Блесок" и "Првиот универзитетски ден на мојата ќерка" од Игор Станојоски, издадена од "Или-или".
Комисијата беше во состав: Петар Андоновски (претседател), Гордана Михаилова - Бошнакоска, Маја Бојаџиевска, Нове Цветаноски и Катерина Богоева, а беа пристигнати вкупно 27 дела.
(Б. Н.)


Текстот е прочитан 979 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter