Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.07.2015, 13:43

УБАВИ ПРОСТОРИ

Етнобисерот на Пуже од Мечкуевци

Кукли облечени во стари носии, разбој за ткаење на килими, стари бочви за вино, колски тркала, пегли на жар, черги, стомни, грниња, каци и други предмети кои пред само еден век биле дел од ентериерот на секоја традиционална македонска куќа, ве дочекуваат во ресторанот "Мечкуевска куќа" кој се наоѓа во Свети Николе.

Етнобисерот кој е познат и како куќата на Пуже од Мечкуевци и однадвор изгледа како стара македонска куќа. Има приземје изѕидано во камен над кое има кат малтерисан во бела боја и покрив од ќерамиди разигран со баџи. Еркерите, ритамот на прозорците, бунарот и поплочаниот двор се исти како во старите куќи во овој крај.Ентериерот кој има капацитет од околу 250 гости е уреден како маалски сокак. Има аутдор сценографија која се состои од приземје поплочано со камен, ѕидови од стари тули, стилизирани чардаци од дрво, шанк од камен и отворени огништа. Над шанкот се наоѓа ѕид насликан со традиционални куќи од овчеполското село Мечкуевци, од каде потекнува сопственикот на ресторанот.Ресторанот е пријатно катче каде имате желба да дојдете секогаш кога ви е потребен одмор од забрзаниот ритам на секојдневието. Кога ќе влезете во него за момент заборавате на надворешниот свет. Овде никој никаде не брза, животот тече полека како порано, а атмосферата е толку релаксирачка што имате чувство дека времето застанало пред еден век.
(Н.Н.)


Текстот е прочитан 13751 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter