Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.07.2015, 13:43

УБАВИ ПРОСТОРИ

Етнобисерот на Пуже од Мечкуевци

Кукли облечени во стари носии, разбој за ткаење на килими, стари бочви за вино, колски тркала, пегли на жар, черги, стомни, грниња, каци и други предмети кои пред само еден век биле дел од ентериерот на секоја традиционална македонска куќа, ве дочекуваат во ресторанот "Мечкуевска куќа" кој се наоѓа во Свети Николе.

Етнобисерот кој е познат и како куќата на Пуже од Мечкуевци и однадвор изгледа како стара македонска куќа. Има приземје изѕидано во камен над кое има кат малтерисан во бела боја и покрив од ќерамиди разигран со баџи. Еркерите, ритамот на прозорците, бунарот и поплочаниот двор се исти како во старите куќи во овој крај.



Ентериерот кој има капацитет од околу 250 гости е уреден како маалски сокак. Има аутдор сценографија која се состои од приземје поплочано со камен, ѕидови од стари тули, стилизирани чардаци од дрво, шанк од камен и отворени огништа. Над шанкот се наоѓа ѕид насликан со традиционални куќи од овчеполското село Мечкуевци, од каде потекнува сопственикот на ресторанот.



Ресторанот е пријатно катче каде имате желба да дојдете секогаш кога ви е потребен одмор од забрзаниот ритам на секојдневието. Кога ќе влезете во него за момент заборавате на надворешниот свет. Овде никој никаде не брза, животот тече полека како порано, а атмосферата е толку релаксирачка што имате чувство дека времето застанало пред еден век.
(Н.Н.)


Текстот е прочитан 14161 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter