Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.03.2017, 12:58

ПРАЗНИЧЕН КОНЦЕРТ НА ФИЛХАРМОНИЈАТА СО СОЛИСТКА ОД АВСТРАЛИЈА

Ејми Диксон на саксофон за 8 Март

Австралиската саксофонистка Ејми Диксон, која два пати била номинирана за Греми, на 9 март ќе свири со Македонската филхармонија во Домот на АРМ.

Диксон ќе биде солист на концертот "Алхемија", а ќе диригира Кејс Скалионе од САД.
Првата саксофонистка и прва Австралијка што ја добила наградата "Класик брит", во Скопје за прв пат ќе го изведе концертот за амплифицирана обоа и оркестар од современиот австралиски композитор Греам Коне - "Забава за време на лет".
"Мегапопуларната Ејми Диксон се фокусира на современата музика и на филмската музика, и во нејзиниот репертоар се наоѓаат дела на врвните современи композитори, како Филип Глас, Мајкл Најман, Мајкл Кејмен, Џон Вилијамс.
Концертот 'Алхемија' ќе донесе музика со филмска магија, а се одржува во чест на празникот на жената, 8 Март", најавуваат од МФ.
Филхармонијата премиерно ќе го изведе делото "Четири парафрази за симфониски оркестар" од младата македонска композиторка Теа Богатинова, како и Симфонијата бр. 6, наречена "Пасторална", од Лудвиг ван Бетовен.


Текстот е прочитан 971 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter