Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.12.2016, 13:42

ДОБИТНИЧКАТА НА НАГРАДАТА "ЖЕНА ХРАБРОСТ" СЕ ПЛАШИ ДА СЕ ВРАТИ ДОМА

Првата авганистанска жена-пилот побара азил во САД

САД - Првата жена-пилот во Авганистан, предизвикала лути реакции кај припадниците на воздушните сили, бидејќи по завршените 18 месеци обука во САД, побарала азил во таа земја, објави новинаската сгенција Ројтерс.

Според агенцијата, авганистанското Министерство за одбрана потврдило дека 25-годишниата Нилуфар Рамани побарала азил откако "Волстрит журнал" ги цитирал нејзините зборови дека "стравува дека нејзиниот живот е загрозен ако се врати дома".
Рамани, која е добитничка и на наградата "Жена храброст", која ја доделува американската влада, станала симбол на напорите да се унапреди положбата на жените во Авганистан, повеќе од една деценија откако паднал талибанскиот режим.
Во изјавата по повод доделувањето на наградата, таа кажала дека таа и нејзиното семејство се изложени на директни закани од талибанците, но и од роднините, кои го принудувале нејзиното семејство да ја напушти куќата неколку пати.Портпаролот на Министерството, Мухамед Радманиш, рекол дека владата се надева дека нејзиното барање ќе биде одбиени и потсетил дека владата на Авганистан потрошила милијарди во настојувањето да ги засили безбедносните сили.
"Кога службеник се жали дека не е безбеден и се плаши, што треба да прават обичните луѓе. Таа пронашла оправдување за себе, но имаме стотици образовани жени и активистки кои работат во земјата и не се жалат за безбедноста", рекол тој.
Рамани дипломирала на училиште за пилоти во 2012. година, и се квалификувала да лета на Ц-208 карго авиони.
Таа во САД посетувала тренинг за специјализирана обука и требаше да се врати дома на 24. декември.


Текстот е прочитан 1295 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter