Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.12.2016, 13:48

ОТКАКО ПРЕМИНА ОД ВОЛФЗБУРГ ВО ПСЖ ЗА 42 МИЛИОНИ ЕВРА

Дракслер стана вториот најскап германски фудбалер

Јулијан Дракслер е првата голема трансфер-бомба во зимскиот преоден рок во Европа, откако ПСЖ го купи од Волфзбург за сума од 42 милиони евра, што со бонуси би можело да порасне за дополнителни пет милиони.

Светскиот првак од 2014 година потпиша четири и полгодишен договор со францускиот шампион и ќе заработува девет милиони евра по сезона, што е двојно повеќе од платата во Волфзбург.
Дваесет и тригодишниот офанзивен играч за врска со тоа стана вториот најскап германски фудбалер на сите времиња, зад Лерој Сане, кого Манчестер сити летоска го плати 50 милиони евра.
Дракслер кој во ПСЖ ќе го носи дресот со бројот 23, одигра само сезона и пол за Волфзбург, каде што пристигна од Шалке како замена за Кевин де Брујне за клупски рекорд од 37 милиони евра, но не ги оправда очекувањата, откако имаше само осум гола и десет асистенции на 45 натпревари. Тој уште летоска, по ЕП, почна да бара трансфер и за негови услуги најмногу беше загреан Арсенал.
- Среќни сме што ова брзо се заврши. Имавме интензивни преговори и се излезе добро по двете страни - изјави директорот на Волфзбург, Олаф Ребе.


Текстот е прочитан 1013 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter