Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.11.2016, 10:44

Фејсбук цензуриран ќе се враќа во Кина

Фејсбук создаде софтвер за цензура, за којшто веруваат дека би ги задоволил условите на Кина за најголемата глобална социјална мрежа, по седумгодишна забрана, да се врати во втората по големина светска економија, пишува Њујорк Тајмс.

Имено, софтверот претставува своевиден филтер, т.е. спречува некои објави да се појавуваат на почетната основна страница, каде што се појавуваат новостите. И тоа ќе важи само за некои реони. Програмата е одобрена од извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг.
Во март оваа година Цукерберг се сретна со Лиу Јуншан, висок кинески функционер, кој меѓу другото е и шеф на Групата за пропаганда и идеологија.
Кина го забрани Фејсбук во 2009 година, во обид да се спречи неконтролиран проток на информации околу етничките немири во Урумчи, при што загинаа 140 луѓе.


Текстот е прочитан 729 пати.
#
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат
„Гугл“ конечно го менува Адоуб Флеш Плеер во Хром

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter