Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.12.2016, 13:35

СО ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ШАНГАЈ

Тевез и официјално стана најплатен фудбалер во светот

Со потпишувањето тригодишен договор со кинескиот Шангај Шенхуа, Карлос Тевез и официјално стана најплатен фудбалер во историјата на фудбалот.

Овој договор му гарантира на Аргентинецот плата од 37 милиони евра од сезона или неделна заработувачка од над 760.000 евра, сума далеку повисока и од оние што ги заработуваат Меси, Роналдо и останатите мегаѕвезди во светскиот фудбал.
- Клубот со нетрпение очекува Тевез да помогне во напаѓачките капацитети на Шангај Шенхуа за да ги нападнеме трофеите во кинескиот и во континенталниот фудбал. Сигурни сме дека тој ќе им донесе низа возбудливи моменти на навивачите. Впрочем, станува збор за најимпресивниот напаѓач во историјата на аргентинскиот фудбал - се вели во соопштението на кинескиот клуб.
Во кариерата, Карлос Тевез играше и за Вест Хем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити и за Јувентус, а во Кина се сели од аргентинскиот тим Бока јуниорс.


Текстот е прочитан 825 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Црвениот килим на Греми 2017
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter