Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 14:26

ИГОР ЏАМБАЗАОВ ПРЕД ВЕЧЕРАШНАТА ПРЕМИЕРА ВО МНТ

Се враќам во театарското детство

"Говорна мана", во режија на Драгана Милошевски - Попова, е новата претстава на Македонскиот народен театар, која вечерва (20 часот) премиерно ќе се изведе на малата сцена.

Претставата е работена според текстот на познатиот српски театарски и филмски режисер Горан Марковиќ.
Главната улога на Мишел Радински ја игра Игор Џамбазов. Приказната се случува во театар, во гримиорна на еден актер, првенец, на крајот од неговата кариера.
"Во текот на процесот, размислувавме дали треба да остане да се вика 'Говорна мана' или да биде говорна и други мани, затоа што се занимава со разни општествени теми, што се сублимирани како и во другите, пред сè, филмови, но и во други текстови на Марковиќ", вели режисерката.
Џамбазов истакнува оти и самиот пораснал со филмовите на Марковиќ, со кого наоѓа и биографски сличности - и двајцата се деца на родители актери, и двајцата израснале во театарот.
"Затоа сè она што го напишал во овој текст е само една брилијантна слика на она што тој го доживувал во своите детски денови во театарот", додава Џамбазов.
Играат и Ивица Димитријевиќ, Сашка Димитровска, Арна Шијак, Ана Стојановска и Билјана Јовановска.
Костимите и сценографијата се на Илина Ангеловска, а музиката е на Горан Трајкоски. Репризата е утревечер.


Фото: Д.Гајиќ


Текстот е прочитан 914 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter