Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.08.2015, 11:26

МИЛЕНИЦи

ДНК анализа за несовесни сопственици на кучиња

Функционерите на градот Тарагона на североистокот на Шпанија планираат со ДНК анализа на кучешки измет да ги најдат неодговорните сопственици на кучиња, кои не чистат по своите миленици и така ќе ги казнуваат, пренесоа локалните медиуми.

Функционерите на овој крајбрежен град планираат да соработуваат со локалниот универзитет за да создадат ДНК база на податоци на регистрирани кучиња и на тој начин да ги идентификуваат сопствениците, рече Ивана Мартинез, градски советник за јавни простори на локалното радио Кадена Сер.

ДНК измет најден на улица или во парк ќе биде провлечен низ датотека и неодговорниот сопственик ќе добие казна, објасни таа. – Моментално, ако полицијата не е на лице место во вистински момент, тешко можеме да дознаеме кој ги крши правилата – рече Мартинез.

Сопствениците на кучињата ќе мора да ги платат трошоците за ДНК анализата и да платат казна.

Мартинез додаде и дека градските власти сакаат датотеката да биде што побрзо оперативна но за сега не се знае почетокот на нејзината работа.

Тарагона, град со околу 135.000 жители, познат е по локалитети од римскиот период вклучувајќи и амфитеатар покрај морето и има 2.800 регистрирани кучиња.


Текстот е прочитан 4671 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter