Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.10.2014, 13:12

Миленици

Mачките привлекуваат луѓе кои не сакаат мачки

Доколку влезе мачка во просторија во која се наоѓаат луѓе, тие што сакаат мачки инстиктивно ќе прозборат, ќе го насочат вниманието кон мачката, многу често ќе пружат раце кон неа, или на некој друг начин ќе дадат до знаење дека сакаат мачки.

Од друга страна, луѓето кои не сакаат мачки или едноставно се плашат од нив, ќе останат мирно да седат, често ќе го тргнат погледот од мачката, а понекогаш ќе се здрват со цел мачката воопшто да не им се доближи.
Мачката најчесто ќе се доближи токму до такви луѓе, ќе им се галат околу нивните нозе и многу често ќе им седнат во скут. Дали некогаш сте се прашале, зошто е тоа така?
Работата во принцип е многу едноставна. Луѓето кои ги игнорираат мачките, за животните не претставуваат никаква закана. За разлика од луѓе кои сакаат мачки, кои ќе ги галат и ќе се обидат да влезат во било каква интеракција со нив, што за мачките според нивниот инстинктивен однос претставува закана.


Текстот е прочитан 3488 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter