Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 13:50

МАКЕДОНСКИОТ ПИСАТЕЛ СТАНА ЧЛЕН НА ЕВРОПСКАТА АКАДЕМИЈА НА НАУКИТЕ, УМЕТНОСТИТЕ И КНИЖЕВНОСТИТЕ

Пристапниот говор на Плевнеш е за политичкиот терор

Македонскиот писател со интернационално реноме Јордан Плевнеш, едногласно е избран за редовен член на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите.

Предлогот за оваа нова и престижна функција е од претседателот Жан-Патрик Конрад, професор на Ројал колеџ од Лондон.
Европската академија на науките, уметностите и книжевностите, со седиште во Париз, е формирана во седумдесеттите години на ХХ век, во знакот на визијата на Леонардо да Винчи дека синтезата меѓу научното и уметничкото творештво е основа на европската цивилизација.
Во составот на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите се плејада научни и уметнички творци од сите земји на Европа, од кои дваесетина нобеловци од природните науки. Најпознати творци на модерните времиња, од Федерико Фелини до Клод Леви-Строс, се вбројуваа меѓу членовите на оваа престижна институција, а во нејзиниот актуелен состав е и Марио Варгас Љоса, носител на Нобеловата награда за литература.Во чест на номинацијата на Јордан Плевнеш, во Скопје ќе допатува претседателот Жан-Патрик Конрад, и ќе учествува на дводневниот интернационален симпозиум, кој ќе се одржи на 20 и на 21 февруари, на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска филмска, театарска и танцова академија - Скопје каде што ќе настапи со темата "Хамлет и Европа - да се биде или не".
На истиот симпозиум, Плевнеш ќе зборува на темата "Хамлет и Македонија - да се биде или не".
Пристапното предавање на Плевнеш за Европската академија на науките, уметностите и книжевностите ќе се одржи на Универзитетот Пантеон-Асас на Сорбона на крајот од април 2017 година, на тема "Драматургијата на глобалниот политички терор - земи или остави". (К.Р.)


Текстот е прочитан 1333 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter