Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.06.2015, 12:49

УБАВИ ПРОСТОРИ

Од Исток до Запад

Атрактивна просторна композиција составена од лустери во форма на светлечки кристални рипчиња го разигрува ентериерот на новиот кинески ресторан Пекинг Гарденн што деновиве се отвори во Скопје.

Риби од гипс се употребени и како дел од инсталација покрај еден од ѕидовите, која изгледа како стилизирана морска стена. Тие, според источната филозофија привлекуваат пари и други материјални богатства, објаснува еден од менаџерите на ресторанот, покажувајќи ни го ентериерот на просторот од 365м2 во кој се организирани неколку простории со сепареа, тепанјаки маса за суши, отворена кујна со пултови, ВИП соба, офис за менаџер и атриум.Духот на Кина од една страна и современиот начин на живот од друга страна влијаеле на формирањето на концептот на ресторанот. Архитектката Александра Радевска која е автор на ентериерот, при проектирањето на просторот потпирајќи се на начелата на контекстуалноста, остварила врска помеѓу старото и новото.
Така, постоечката видлива дрвена покривна конструкција која потсетува на нашата традиционална македонска куќа и мобиларот донесен од Кина ги дополнила со лизгачки врати од хартија, светилки скриени во бамбусови прачки, лустери од хартија во форма на листови, цртежи со вази, асамблажи од прачки и суви листови, ѕидови од чоја, витражи и врамени плодови од кокос.Миксот на различните култури и од Исток и од Запад најмногу паѓа во очи во атриумот, каде едно до друго стојат мотивот на јапонска цреша и модерните гарнитури за седење, создавајќи ефект на вистинска кинеска градина во која енергијата на водата, дрвото, металот и земјата создаваат совршена хармонија.

(Н.Н.)
Фото:Д. Перковски


Текстот е прочитан 4090 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter