Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.12.2016, 19:56

Розови тролејбуси само за жени во турскиот град Малатија

ТУРЦИЈА - Управата на градот Малатија на југоистокот на Турција пушта во промет нови розови тролејбуси, наменети само за жени, јавува турскиот опозициски весник "Бирѓун", во напис под наслов "Не бојата на возилото, туку главата треба да ви се промени".

Според градоначалникот на Малатија Ахмет Чакар, промените во градскиот превоз се случуваат на барање на одредени општествени групи.
Имено, возниот парк на општината ќе биде проширен за 12 тролејбуси, од кои два ќе бидат наменети само за жени.
- Розовата боја ќе го симболизира ненасилството врз жените, вели Чакар.
Пратеничката од опозициската Народнорепубликанска партија, Ајлин Назлиака, и Ѓулсум Кав од платформата "Да го запреме насилството врз жените", велат дека проблемот нема да се реши со воведување "розов градски транспорт".
- Не сакаме посебни автобуси за жените, туку рамноправност за претставничките на понежниот пол, се согласуваат двете општественички, како што пренесува весникот.


Текстот е прочитан 1094 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter