Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.03.2017, 13:49

ВО ИЗБОРОТ НА ФОНДАЦИЈАТА "МАКЕДОНИКА"

"Крвава месечина" на Шошко е книга на месецот

Романот "Крвава месечина" на Катерина Шошко е избран за книга на месецот на македоника.мк.

Фондацијата "Македоника" е формирана во соработка и со финансиска поддршка од Меѓународниот фонд за промоција на културата на УНЕСКО.
"Крвава месечина" е прв роман на Шошко, кој на крајот од минатата година го објави "Слово Љубве-Буквибукс".
"'Крвава месечина' ги спојува не толку популарните жанрови кај нас, крими-романот и психолошкиот трилер, но така што тие не се наметнуваат како негова главна карактеристика, туку, можеби, се јавуваат како потпрашање или контекст во приказната за Луна и за нејзината одмазда. Меѓутоа, во многуте други приказни што ќе се следат во 'Крвава месечина', во испреплетените и понекогаш романтичарски извонредни соодноси на ликовите, ќе стапнеме малку во политичките перипетии, ќе ги видиме заразноста на семејната драма, намамувачките игри на романтичната драма, средношколската драма и комплексноста на семејното насилство", објаснува издавачот.
Фондацијата "Македоника" го стартуваше проектот "Воведување на младите талентирани автори во дигиталната издавачка индустрија". Конкурсот трае до 31 март, а издавачката комисија на проектот ќе ги избере четириесетте најдобри, кои ќе бидат наградени со авторски хонорар. Најдоброто дело ќе добие специјална награда во вредност од 1 000 долари.


Текстот е прочитан 913 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter