Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.03.2017, 13:04

ОДЛОЖЕН МЈУЗИКЛОТ ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Премиерата на "Тајно моја" место на 10, на 24 март

Македонската опера и балет ги презакажа премиерата и репризата на мјузиклот "Тајно моја" во чест на Тоше Проески.

Премиерата беше закажана за 10 март, а репризата за 21 март. Новите термини се 24 март за премиерата и 26 март за репризата.МОБ закажува и трета изведба, во вторник, на 28 март.
Режисер на мјузиклот ќе биде Тони Михајловски, а либретото, како што е веќе познато, е на на Огнен Неделковски. Сценограф е Марија Ветероска, костимограф Марија Пупучевска, а новите аранжмани на песните од Тоше ги работат Сони Петровски и Кокан Димушевски.
Главните женска и машка улога ќе ги играат младите пејачи Антониа Гиговска и Денис Димоски, како победници на музичкиот натпревар "Кастиг талент шоу".
Во мјузиклот ќе играат и актерите Игор Џамбазов и Весна Петрушевска, кои беа долгогодишни пријатели и соработници на Тоше Проески.
Антониа Гиговска и Денис Димоски кажаа дека растеле со музиката на Тоше и дека максимално ќе се трудат да ги реализираат своите улоги.


Текстот е прочитан 1030 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter