Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.06.2016, 20:09

Техно мода

Саудиска Арабија вложи 3,5 милијарди долари во Uber

Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија вложил 3,5 милијарди долари во американската компанија Uber, која преку мобилна апликација нуди услуги на превоз.

По оваа инвестиција вредноста на Uber е проценета на 62,5 милијарди долари.
"Го цениме гласот на доверба во нашето работење, а во услови кога продолжуваме да ја шириме нашата глобална присутност. Нашето искуство во Саудиска Арабија е одличен пример како од Uber корист можат да имаат патниците, возачите и градовите, и се радуваме на партнерството во пружањето поддршка на саудиските социјални и економски реформи", се наведува во соопштението од првиот човек на Uber, Тревис Каланик.
Новиот договор доаѓа кога Саудиска Арабија настојува да ја диверзифицира својата економија, оддалечувајќи се од зависноста од производството на нафта и преориентирајќи се на отворен пазар и на продуктивност.
Парите за Uber ќе ја помогнат глобалната експанзија на компанијата, вклучувајќи ги пазарите на Блискиот исток и во Северна Африка, кои, сметаат во Uber, се меѓу нивните најбрзо растечки региони.
Со инвестицијата во управниот одбор на Uber ќе влезе и директорот на саудискиот фонд, Јашир ал Румајан.
Во Саудиска Арабија околу 80% од патниците на Uber се жени, се наведува во соопштението од компанијата, и се додава дека оваа услуга може да ја подобри мобилност на жените на кои во земјата им е забрането да возат, а тие обично и го избегнуваат користењето на традиционалните такси компании.


Текстот е прочитан 998 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter