Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.12.2014, 13:02

Миленици

Клонирање угинати миленици

Загубата на домашните миленичиња за многу луѓе е големо трауматично искуство.

Поаѓајќи од ваквото искуство, јужнокорејската компанија „Суам“ почна да нуди услуга за клонирање на угинато милениче. За 80.000 евра компанијата „го враќа во живот“ починатото домашно милениче во форма на речиси совршена копија.
Основач на „Суам“ е контровезниот ветеринар и генетичар Ву Сук-хванг, кој беше јавно понижен и исфрлен од една академска институција поради фабрикување на истражувања за клонирање на човечки ембриони. И покрај фактот што беше обвинет за сериозно кршење на законот, тоа не го спречува Ву да води успешен бизнис.


Фото Д. Перковски

Од основањето на „Суам“ наводно биле клонирани повеќе од 400 кучиња, а фирмата месечно има по 15 клиенти. По успехот во Јужна Кореја, Ву планира неговиот бизнис да го прошири и во САД и Велика Британија.
Техниката на клонирање што ја користи „Суам“ е идентична на онаа со која беше креирана овцата Доли во далечната 1997 година.
Иако добиваат совршени копии на нивните миленичиња, клиентите можат да очекуваат благи разлики, како на пример на пегите кај далматинците, а карактерот на животното сигурно ќе биде поинаков.
Компанијата нагласува дека секое копирање не е своршено и доколку миленичето се роди болно или неспособно, клонирањето мора да се повтори.


Текстот е прочитан 6689 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter