Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.12.2016, 13:51

НБА

Леброн Џејмс стана осми стрелец во историјата

Леброн Џејмс на дуелот против Милвоки даде 34 поени, со што го надмина легендарниот Мозес Мелоун на осмото место на вечната листа на стрелци.

"Коњаниците" славеа со 114:106 по продолжението.
Џејмс сега има 27.412 поени во кариерата, а следна мета му е Шекил О'Нил. Еден од најдоминантните центри во НБА лигата во кариерата има постигнато вкупно 28.596 поени, а Дирк Новицки кој е на шестото место на табелата е со 29.552 поени.
- Такво нешто вежбам на тренинг скоро секој ден. Вечерва ме служеше шутот, така што во такви ситуации верувам на трудот што го давам на тренинзите - изјаво Џејмс кој даде клучна тројка на 24 секунди до крајот на продолжението.Сан Антонио спарс го доби тексашкото дерби против Хјустон рокетс и тоа на гостински терен со 102:100. Пати Милс ја погоди победничката тројка на 12,9 секунди до крајот на мечот. Кавај Ленард беше најефикасен кај "мамузите" со 21 поен, додека Џејмс Харден уфрли 31 за Хјустон.
РЕЗУЛТАТИ: Шарлот-Лејкерс 117:113, Филаделфија-Њу Орлеанс 93:108, Мајами-Орландо 130:136, Њујорк-Индијана 118:111, Торонто-Бруклин 116:104, Хјустон-Сан Антонио 100:102, Мемфис-Бостон 109:112, Милвоки-Кливленд 108:114, Голден Стејт-Јута 104:74, Клиперс-Денвер 119:102, Сакраменто-Портланд 126:121.


Текстот е прочитан 547 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter