Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.12.2016, 12:13

Сараево само што ја воведе мерката „пар-непар возила“ заради загадувањето - Ја укина

Денеска е укината мерката забрана за движење на одделни моторни возила, по системот „пар-непар“ што во Сараево беше воведена заради алармантното загадување на воздухот.

Танјуг јавува дека мерката беше во сила само два дена.

Полицијата вчера и денеска не ги казнуваше возачите кои не се придржуваа кон наведените правила, туку само пишуваше предупредувања, наведува Кликс.ба.

За правните лица кои не се придржуваа кон мерката беше пропишана парична казна во износ од 1.000 до 5.000 конвертабилни марки (КМ), а за физичките лица од 500 до 1.000 КМ.

Медиумите во БиХ вчера јавија дека мерката веднаш дала резултати бидејќи, судејќи според податоците од мерните станици, нивото на загаденост е намалено.

Забраната не се однесуваше на возилата на полицијата, Министерството за одбрана, на јавниот градски превоз, такси возилата, итната помош, пожарникарите, комуналните претпријатија, возилата на инспекциските органи и возилата со дипломатским таблички.


Текстот е прочитан 742 пати.
#
Караѓорѓевиќ на сексуално лекување во Буљарица, Туѓман во кревет со маќеата
Филмски локации за светските патници
Нема добар секс со политички противник
Плавшиќ открива пикантерии по излегувањето од затворот во Хаг: Милошевиќ ја газеше Библијата, Караџиќ е најголемиот шкопен петел
Патуваме, уживаме и правиме пари
Пат околу светот за 80 дена со велосипед
15 минути дремка на секои 4 часа
Маша го прегази Путин
Од униформа во бикини
Бил гејтс чита, Бафет свири укулеле против стресот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter