Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.01.2017, 11:38

Австралија опен: Ѓорческа со прва гренслем победа

Најдобрата македонска тенисерка која е дел од ТК Теннис Паркк-Скопје, достигна голем успех во историјата на македонскиот тенис. За прв пат, македонска тенисерка со победа на еден Грем слем турнир.

Лина славеше против американката Саша Викери со 2-1 во сетови (6-2, 3-6, 6-3), во мечот од квалификациите на Австралија опен.

Во следното коло, Ѓорческа се среќава со Далма Галфи од Унгарија. Лина напорно тренираше и се подготвуваше за овој турнир на терените во Спортскиот центар Јане Санданскии, заедно со својот тренер Димитар Лабудовиќ кој е воедно еден од тренерите во тенискиот клуб Теннис Парк.


Текстот е прочитан 954 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
26 ден протести-нема Тиранска влада
26 ден по ред илјадници граѓани маршираат низ улиците во Скопје. Вечерва н...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter