Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 13:58

НЕСЕКОЈДНЕВЕН СПОЈ НА УБАВИНА И НА УМ

Марта - меѓународен иноватор со готски стил

Марта Димоска е првата Македонка која на само 22-годишна возраст паралелно работи со многу реномирани институти и компании.

Покрај тоа што се образова на Технолошко-металуршкиот факултет, зад себе го има и "Глобал уград програм", каде што беше финалист и стипендист на Кент Стејт јуниверзити и каде што со просекот заврши на деканската листа. Мартина има студирано мехатроника, роботика и вградени системи на "Њуменс бизнис-акцелератор".
На натпреварите "НАСА спејс епс челинџ" - Македонија, го зеде првото место со својот тим во 2014 година. Подоцна двајца од тимот се пласираа во категоријата за јуниор ментори, заедно со другите помлади и постари ментори, каде што се пласираше Марта како најмлада по години.
Марта е позната и по освоеното прво место во 2015 година, со својот тим, на "УНДП климате челинџ - твојот град од тебе зависи", каде што подоцна креираа смарт сол прототип, односно влошки за обувки кои при чекорење генерираат електрична енергија. Тимот вршеше менторски сесии и помагаше на тој натпревар во 2016 година.Оваа млада девојка ужива во лабораториската работа. Има учествувано на конгреси, меѓу кои и на Студентскиот конгрес по чиста и примената хемија, кој се одржа на Природно-математичкиот факултет, под менторство на проф. д-р Билјана Анѓушева.
Најнова иновација на Марта е т.н. тул флипинг џиг, кој го помага процесот за складирање и за испитување повеќе компоненти. Индустриска примена има онаму каде што е потребен полесен процес на складирање и на испитување компоненти од различна големина како, на пример, бургии. Периодов таа активно соработува на неколку проекти и институти, а најновата иновација ја има креирано тимски, на Кент Стејт јуниверзити. Тестирана е и користена во фабриката "АТА-груп".

Готски стил за насловните на светски списанија

Скромноста и посветеноста на работата не се единствените доблести на оваа девојка. Освен што е активен волонтер, огромен хуманитарец и константно врши акции од својата единаесетгодишна возраст, оваа девојка има и интернационална модна кариера, каде што соработува со истакнати модни куќи и со реномирани брендови од алтернативните супкултури и активно пропагира винтиџ и готско стилско изразување низ фотографиите. Красела многу насловни страници на интернационални списанија и често тврди дека во нејзиниот живот мора подеднакво да се застапени и науката и уметноста и дека не би можела да функционира само со едното, а без другото. Како перфекционист, активно го формира имиџот на комплетна жена и е репер за тоа дека една девојка може да биде неповторлив спој на убавина, интелект и на поинакво иновативно размислување.


Текстот е прочитан 961 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter