Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.08.2016, 10:27

Мое дете

Безбедна лежалка за бебе

Синдромот на ненадејна смрт кај децата е причина за починување на 4.000 случаи годишно, а тоа за медицинските експерти и натаму е нерешлива мистерија.

Наскоро на светскиот пазар во продажба ќе се појави лежака која би го спречила овој распространет проблем. Лежалката "Crescent womb" е дизајнирана со цел на бебето да "и го олесни преминот од стомакот во светот".
Автор на лежалката е Џејмс Спенсер, кој направи нешто слично на висечка мрежа за лежење, која всушност е ергономичен кревет во кој бебето има чувство како некој да го држи и да го ниша. Лежалката го држи бебето во фетална положба, така да рбетот се развива на природен начин, наместо во права линија.
- Лежалката е направена од еластичен материјал, со што буквално го реплицира поддршката на мајчиниот стомак. Нема опасни делови и електронски апарати, само егрономски дизајн кој природно го имитира стомакот на мајка, посочи Спенсер.
Тој планира лежалката да биде достапна во целиот свет.


Текстот е прочитан 1994 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter