Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.01.2017, 19:47

Албанците во Македонија кажаа кои се нивните барања

ДУИ денеска соопшти дека претседателството на партијата во седиштето во Тетово ја усвоило заедничката платформа усогласена со Коалицијата „Преродба со БЕСА” и „Алијансата за Албанците”, која ќе биде нивна основа во преговорите за создавање на нова влада.

Во дистрибуираната заедничка изјава на трите албански парламентарни партии во Македонија се посочува дека поаѓаат од слободната и демократска волја на албанските гласачи изразена на предвремените парламентарни избори на 11 декември, духот на Охридскиот договор, просперитетот и долгорочната стабилност на Македонија и определбата без алтернатива, за интеграција во НАТО и во ЕУ.
Заедничката политичка агенда на трите партии предвидува реализација на повеќе цели, во идниот владин мандат и/или, како што наведуваат, во секој понатамошен мандат, меѓу кои постигнување целосна рамноправност во согласност со Охридскиот договор и Уставот, целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик во сите нивоа на власта заедно со македонскиот јазик како официјални јазици во Република Македонија, постигнување економска рамноправност преку рамномерен регионален развој, како и решавање на спорот за името, во согласност со европските вредности и принципите на меѓународното право со вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција.
Во платформата се бара и создавање нов механизам во форма на Државна комисија за финансирање на општините, за донесување одлуки со право за владини грантови во корист на општините и создавање Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците како надлежен орган за почитување на правата на заедниците и поттикнување на економскиот и социјалниот развој во неразвиените подрачја.
Меѓу точките од платформата се и остварување правична застапеност во органите за безбедност, војската, разузнавањето и правдата, во сите нивоа на централната власт, како и во јавните служби или претпријатија со јавни акции, зајакнување на владеењето на правото, како и поддршка за непристрасно вршење на работата на Специјалниот обвинител, добри односи со соседите и брза интеграција во НАТО и во Европската Унија
- Исполнувањето на горенаведените точки ќе го деблокира патот на Македонија кон целосна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во ЕУ, стои во заедничката изјава во која се наведува дека нивното исполнување ќе се следи преку организирање тркалезна маса на албанските парламентарни партии.


Текстот е прочитан 3145 пати.
#
Груевски за косовски „Експрес“: Мојот став за Албанците и улогата на Сорос во Македонија
Одлуката на Јанева е потврда дека Заев е фатен во криминал
„Стоп операција Сорос“: Фондацијата на Сорос нема врска со граѓански сектор
ВМРО-ДПМНЕ: За секој сторен криминал Заев ќе биде казнет
Нова група словачки полицајци во зедничка патрола на границата со Грција
МНР бара корекција на именувањето на Република Македонија од државните органи на Србија
Земјоделците бесплатно имаат на располагање 27 проекти за изградба на фарми и насади
ФЗОМ: Зголемена потрошувачката и достапноста на лекови во 2016 година
Пријавување за бања и бесплатен викенд за пензионери
Европратениците бараат ЕУ итно да ги отсели бегалците од Македонија, Грција и Србија

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter