Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 13:22

НОВИ ФИЛМОВИ ВО СКОПСКИТЕ КИНА

"Фх3х" работеше на ефекти на "Островот на черепите"

Акцијата фантастика "Конг: Островот на черепите" е на репертоарот на скопските кина "Синеплекс" и "Милениум".

На визуелните ефекти на филмот, во режија на Џордан Вот-Робертс, работеа артсити од македонската компанија за визуелни ефекти "Фх3х", во соработка со "Индустријал лајтс енд меџик".
Том Хидлстон, Самјуел Л. Џексон и оскаровката Бри Ларсон се во главните улоги.
Приказната се одвива во 1971 година, кога тим составен од истражувачи и од војници се обидува да ги открие гласовите за митската легенда дека постои остров во Тихиот Океан каде што сè уште постојат праисториски животни.
"Додека се наоѓа на Островот на черепите, тимот се соочува со суштество кое му дава до знаење дека е крал на островот. Дали тимот ќе преживее да ја прераскаже својата приказна?", раскажуваат дистрибутерите.
Добитникот на три оскари годинава, меѓу кои и за најдобар филм, "Месечева светлина" во режија на Бери Џенкинс, игра во "Синеплекс".
Филмот е трогателна приказна за борбата на еден млад човек да се пронајде себеси, прераскажана во три одлучувачки поглавја доживеани низ екстаза, болка и убавина во вљубувањето додека се справува со својата сексуалност.
Нов филм во "Синеплекс" е и трилерот акција "Автопат на смртта", со оскаровците Ентони Хопкинс , Фелисити Џонс и Бен Кингсли, а во "Милениум" дојде "Тишина" на Мартин Скросезе.


Текстот е прочитан 556 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter